Wydeptując ścieżki historii

Wydeptując ścieżki historii

Wydeptując ścieżki historii
autorem artykułu jest Adam Topor

Wyobraź sobie drogi czytelniku jak mogÅ‚y wyglÄ…dać Chiny w dziesiÄ…tym wieku przed naszÄ… erÄ…. Na samym szczycie piramidy polityczno – spoÅ‚ecznej staÅ‚ wÅ‚adca, który byÅ‚ wÅ‚adcÄ… wszystkich ówczesnych paÅ„stw. ZarzÄ…dzaÅ‚ ogromnym dorobkiem setek ksiÄ™stw, które to z kolei miaÅ‚y swojego wÅ‚adcÄ™ – ksiÄ™cia. Wiele z tych paÅ„stw utworzyli sami zaÅ‚ożyciele dynastii Zhou, którzy uznali króla Zhou za swojego wÅ‚adcÄ™.

W tych czasach wÅ‚adza polityczna i ekonomiczna byÅ‚a tym samym. JeÅ›li ktoÅ› posiadaÅ‚ ziemiÄ™ sprawowaÅ‚ na niej wÅ‚adzÄ™ zarówno politycznÄ… jak i ekonomicznÄ…, oraz wÅ‚adzÄ™ nad zamieszkujÄ…cymi tam ludźmi. Zwykle byli to „junzi – synowie książąt” ale powszechnie termin ten oznaczaÅ‚ klasÄ™ panów feudalnych.

InnÄ… klasÄ™ tworzyli „Xiaoren – mali ludzie”, lub „Shumin – zwykli ludzie”. Byli to po prostu zwykli mieszkaÅ„cy ziem należących do panów feudalnych, którzy uprawiali dla nich ziemiÄ™ w czasie pokoju i walczyli dla nich w czasie wojny.

Ci pierwsi - arystokracja, byli jedynymi ludźmi, którzy mogli otrzymać w tych czasach jakiekolwiek wykształcenie. Ich domy w tym momencie stawały się obok miejsc władzy miejscem na oświatę i wychowanie. Zwykli ludzie nie mieli szans na uzyskanie wykształcenia, toteż wśród nich nie było ludzi oświeconych.

We wczesnej dynastii Zhou nie byÅ‚o podziaÅ‚u na urzÄ™dników i nauczycieli. Ten podziaÅ‚ zostaÅ‚ zniesiony już przez pierwszego cesarza Qin’a, niemniej jednak już wczeÅ›niej i tak ulegaÅ‚ upadkowi. Ale z drugiej strony kilkaset lat później ekonomiczne pozostaÅ‚oÅ›ci feudalizmu zachowaÅ‚y siÄ™ jeszcze w postaci klasy wÅ‚aÅ›cicieli ziemskich.

Współcześnie uczeni wciąż nie zgadzają się co do przyczyn upadku feudalizmu. Ale jedno co wiemy na pewno to, że okres w historii Chin pomiędzy siódmym a trzecim wiekiem przed naszą erą, był niewątpliwie okresem wielkich i znaczących przemian społecznych i politycznych.

UżywajÄ…c w polskim jÄ™zyku nazwy „szkoÅ‚a” mamy na myÅ›li „jia”, którego używa siÄ™ również na potrzeby okreÅ›lenia rodziny lub domu. Podobnie istniejÄ… różne rodzaje „jia”, ponieważ nauczyciele nauczali
różnych dziedzin nauki i sztuki. Tych, którzy nauczali klasyki i ceremonii, oraz gry na instrumentach nazywano „ru – literat”. Specjalistów w nauce mowy nazywano „bianzhe – dyskutant”. Tych, których specjalnoÅ›ciÄ… byÅ‚y
praktyki wróżbiarskie, astrologia i nauki okultystyczne nazywano „fangshi – okultysta”. Prywatnych doradców wÅ‚adców feudalnych zwano „fangshuzhi shi – metodyk”. Pojedynczych ludzi którzy posiadali wiedzÄ™, ale wycofali siÄ™ w cieÅ„ dziaÅ‚alnoÅ›ci polityczno – spoÅ‚ecznej i odnaleźli miejsce na Å‚onie natury nazywano „yinzhe – pustelnik”.







--
Kultura i filozofia, tysiącletnie tradycje i mądrość wschodu... ShuDian the China Ebooks

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
SEO artykuly
Paskudne roboty
PHP - funkcja mail i podwójne entery
CiÄ…g dalszy dyskusji o przewodniku finansowym
Jaka muzyka dla malucha?